Dachy zielone to proekologiczne, estetyczne rozwiązanie, umożliwiające wykończenie domu w ciekawy sposób. Oprócz walorów czysto estetycznych, systemy dachów zielonych mają jeszcze co najmniej jedną zaletę – połowa ich metrażu jest traktowana jako powierzchnia biologicznie czynna. Co z tego wynika? Otóż pozwala to zwiększyć ilość zabudowanej powierzchni, znajdującej na konkretnej działce budowlanej. Może to mieć szczególnie duże znaczenie np. na małych parcelach z domami jednorodzinnymi czy na działkach rekreacyjnych.
Systemy dachów zielonych – proekologiczne i oryginalne rozwiązanie w profesjonalnym wykonaniu
Dachy zielone pięknie się prezentują, co do tego chyba nie ma wątpliwości. Jednak to nie wszystko, gdyż mogą one również przynosić wymierne korzyści. Dzięki zielonym dachom:
- oczyszczamy powietrze,
- zapewniamy obniżenie temperatury w czasie upałów,
- zyskujemy możliwość komfortowego gromadzenia deszczówki,
- pod warunkiem prawidłowego montażu wydłużamy żywotność konstrukcji dachowej.
Warto jednak pamiętać o konieczności poprawnego wykonania systemu dachu zielonego, bez którego nie ma mowy o korzyściach wynikających z wyboru tego rozwiązania. Zasadniczo systemy powinny się składać z kilku warstw, wśród których musi się znaleźć m.in. warstwa drenująca i glebowa. Określenie wymaganych warstw, wybór odpowiednich materiałów, następnie prawidłowy montaż – wszystko to sprawia, że projektowanie, a następnie wykonywanie projektów dachów zielonych, należy powierzyć specjaliście. W przeciwnym wypadku może się okazać, że źle wykonany projekt będzie w negatywny sposób oddziaływał na cały budynek.
Tworząc zielony dach, nie można zapomnieć o odpowiedniej hydroizolacji. Dzięki niej budynek nie ulegnie zawilgoceniu. Należy pamiętać, że wilgoć ma szkodliwe działanie nie tylko na ściany oraz inne elementy konstrukcji, ale również na osoby przebywające w wilgotnej przestrzeni. Membrany hydroizolacyjne, umieszczone na dachu, w skuteczny sposób zabezpieczą budynek przed niekorzystnym działaniem wody. Dobrej jakości membrana, wykonana np. z syntetycznego kauczuku doskonale sprawdzi się jako jedna z warstw tworzących zielony dach. Decydując się na rośliny na dachu zwiększamy ilość przestrzeni produkującej tlen, a co za tym idzie, poprawiamy jakość powietrza, co pozytywnie wpływa na środowisko.
Uszczelniające pokrycie dachowe – dlaczego jeszcze jest potrzebne?
Dobrej jakości membrana hydroizolacyjna powinna stanowić jedną z warstw zielonego dachu. Wodoszczelna warstwa stworzona z odpowiednich materiałów ma za zadanie nie tylko zapobiegać powstawaniu wilgoci, ale również chronić pokrycie dachowe przed przerastaniem korzeni roślin. Membrana uszczelniająca na dach może być wykonana z różnych materiałów, charakteryzujących się odmiennymi parametrami.
Membrany dachowe EPDM wykonane są z syntetycznego kauczuku z domieszkami innych materiałów Taka membrana jest w pełni wodoszczelna, a dodatkowo niezwykle trwała (jej żywotność może wynieść nawet 100 lat) i rozciągliwa (dzięki czemu nie pęka i nie uszkadza się mechanicznie). Ponadto, membrany uszczelniające na dach, wykonane z syntetycznego kauczuku, są odporne na promieniowanie UV, ozon, dużą amplitudę temperatur oraz większość czynników chemicznych.
Dachy zielone – rozwiązanie, w które warto zainwestować
Niewątpliwie montaż dachu zielonego wymaga pewnej inwestycji. Niewątpliwie jednak wiele argumentów przemawia na korzyść tego rozwiązania. Wydaje się to szczególnie korzystne, jeśli chcemy zwiększyć powierzchnię budowanego domu, a musimy zachować odpowiednią ilość powierzchni biologicznie czynnej znajdującej się na naszej działce. Wśród zalet zielonych dachów można również wymienić przedłużenie trwałości dachu (a więc mniej pieniędzy będziemy wydawać na remonty i konserwacje), podniesienie rynkowej wartości budynku, oczyszczanie powietrza, obniżenia temperatury otoczenia (letnie upały przestaną być dokuczliwe) oraz możliwość wygodnego gromadzenia deszczówki.